Protezavimas

Kai daug pažeistų dantų nebegalima patikimai atstatyti plombomis ar dantis yra pašalinamas, kad atstatyti taisyklingą dantų lanką, okliuziją ir kramtymą reikalingas dantų protezavimas. Protezavimu taip pat koreguojama pažeista dantų forma, spalva ar struktūra. Dantų netekimas dažnai sukelia ne tik fizinį, bet ir psichologinį diskomfortą, nepasitikėjimą savimi. O dažnam pacientui frazė ,,dantų protezavimas“ siejasi su vaizdu – dantys stiklinėje. Turime nudžiuginti pacientus, dantų protezai gaminami bendradarbiaujant su dantų technikų laboratorija pagal individualius paciento poreikius naudojant šiuolaikines technologijas. Pacientai gali nesibaiminti dėl protezinių dantų išvaizdos ir kokybės, kadangi šiuolaikinėmis medicinos priemonėmis pagaminami dantų protezai visiškai nesiskiria nuo natūralių dantų. Jie yra patvarūs ir estetiški.

Prieš pradedant protezavimą, pacientas konsultuojamas, apžiūrima jo burnos būklė, įvertinami esami dantys, defektų dydis, periodonto būklė, aptariamas ir parenkamas optimaliausias protezavimo variantas atsižvelgiant į paciento poreikius ir galimybes.

brown cardboard box with white and red round medication pills

Dantų protezas turi atitikti šiuos reikalavimus:

  • Atkurti kramtymo funkciją

  • Atitikti estetikos reikalvimus

  • Netrukdyti fonetikai

  • Tvirtai fiksuotis burnos ertmėje, būti lengvai įdedamas ir išimamas

  • Sukelti minimalų spaudimą į mikštuosius burnos audinius

  • Lengvai prižiūrimi

  • Gaminami iš biologiškai saugių medžiagų, kurios nekeltų pavojaus burnos ertmės audiniams

Visus dantų protezus galima suskirstyti į dvi grupes – išimamus ir neišimamus (fiksuotus).

Fiksuotiems protezams galima priskirti mikroprotezus (įklotus, užklotus, laminates, dalinius vainikėlius), pavienius vainikėlius bei tiltinius protezus. Galima rinktis nuo papraščiausių lietų metalinių iki aukščiausius estetikos reikalavimus atitinkančių bemetalių restauracijų. Jie puikiai atrodo estetiškai, bei didina kramtymo efektyvumą. Išimamiems protezams priskiriami lanko atraminiai protezai, dalinės ir pilnos plokštelės. Tiek netenkus vieno danties, tiek esant bedantei burnai galimas protezavimas implantais.

Šiandien mūsų klinikoje rekomenduojami metalo keramikos, bemetalės keramikos ir cirkonio keramikos vainikėliai. Kurio tipo vainikėlius rinktis pataria specialistas, įvertinęs paciento būklę parenka jums optimaliausią gydymo variantą.

orange plastic container on white table

Mikroprotezavimas

Tai trūkstamos danties vietos restauravimas įklotais, užklotais ir laminatėmis. Įklotai, užklotai ir laminatės yra skirti atstatyti dantų kramtomojo paviršiaus daliai ar jam visam ir apsaugoti likusias silpnąsias danties struktūras nuo galimų pažeidimų. Įklotu, užklotu ir laminate galima vadinti laboratorijoje pagaminamas danties restauracijas iš keramikos, metalo ar kompozicinės medžiagos.

Pavieniai vainikėliai ir tiltiniai protezai

Metalo keramikos protezai. Metalo keramikos vainikėlio karkasas pagamintas iš metalo lydinio ir padengiamas Jūsų dantų atspalvio keramikos (porceliano) sluoksniu. Keramikos spalva parenkama atsižvelgiant į gretimų dantų spalvą. , jais galima protezuoti tiek pavienius dantis, tiek didelius dantų eilių defektus. Tačiau šis protezavimo būdas turi porą trūkumų: pirma,- metalinis protezo karkasas atspindi šviesą, todėl protezuotas dantis atrodo ne toks natūralus, kaip bemetalės keramikos vainikėlis, antra - aplink metalo keramikos vainikėlį su laiku atsiranda „juodoji linija”, kuri taip pat pabrėžia danties nenatūralumą. Todėl šiais protezais rekomenduojame protezuoti krūminius dantis.

Bemetalės keramikos protezai. Bemetalės keramikos vainikėlis dažniausiai gaminamas presuojant specialius keramikos (E-max) blokelius laboratorijoje. Jis savyje neturi jokio metalo. Tinka restauruoti pavienius dantis. Tai labai estetiškas vainikėlis, atrodo natūraliai, todėl dažniausiai siūloma protezuoti priekinius dantis.

Cirkonio (Zro2) keramikos protezai. Pastaraisiais metais tapo itin populiarūs, ypač protezuojant priekinius dantis. Tai itin estetiški ir labai tvirti protezai, pasižymintys unikaliomis savybėmis. Jų pagrindą sudaro cirkonio oksido karkasas. Jis lengvas ir tvirtas, natūralios danties spalvos, todėl uždėjus keramikos apdailą, dėl savo laidumo šviesai sukuriamas visiškai natūralių dantų efektas. Tokiu būdu užtikrinama gera estetika ir vainikėlio ilgaamžiškumas. Šio tipo vainikėliai tinka žmonėms, kurie yra alergiški metalui. Ypač gerai cirkonį toleruoja dantenos, ilgainiui tarp jų susidaro tam tikra jungtis. Šie protezai naudojama tiek šoninių tiek priekinių dantų, pavienių ir didelių dantų defektų atstatymui.

Išimami protezai

Išimami protezai skirstomi į: lanko atraminius protezus, pilnas ir dalines plokšteles. Išimami daliniai protezai – skirti pacientams netekusiems dalies dantų viršutiniame arba apatiniame žandikaulio lanke. Išimami protezai estetiškai atrodo gerai, tačiau dėl mažesnio jų stabilumo, pacientas nejaučia tokio komforto, kaip su fiksuotais protezais. Iišimami pilni protezai yra skirti pacientams, netekusiems visų dantų, jie gali būti fiksuojami ir ant dantų implantų.

Lanko atraminiai protezai. Lanko atraminiai protezai (biugeliai) siūlomi pacientams, kurie sutinka nešioti išimamą protezą Tačiau likę sveiki dantys turi būti tvirti, nepažeisti periodontologinių ligų ar ėduonies. Šie protezai yra gaminami liejimo būdu ir turi specialią konstrukciją. Šis protezas prie sveikų paciento dantų tvirtinamas kabliuku ar užraktų sistema, kuri suteikia pacientui komfortabilumą kalbant ir kramtant, protezas nejuda ir išlieka stabilus.

Pilnos ir dalinės plokštelės. Siekdami patenkinti individualius Jūsų poreikius, galime pasiūlyti ir dar vieną variantą šypsenai bei dantų funkcijoms atkurti – tai dantų plokštelės. Dantų plokšteles renkasi pacientai, kurie nori drąsiai šypsotis ir valgyti, bet nenori sunkių protezavimo procedūrų, ar neturi galimybės kitokios rūšies protezavimui. Dantų plokštelės gali būti dalinės, kai suformuojami tik trūkstami dantys ir pilnos, kai nelieka nei vieno nuosavo danties.

Kiekvienos plokštelės konstrukciją sudaro rožinė bazė ir dirbtiniai dantys;Plokštelės bazė užima daug vietos burnoje, todėl jaučiamas ertmės sumažėjimas (kitu atveju plokštelė sulūžtų); Kadangi plokštelės bazė padengia dalį burnos gleivinės, gali sumažėti skonio jutimas. Pro protezavimo galimas trumpalaikis šveplavimas Pilna plokštelė prisisiurbia prie gleivinės, bet toks tvirtinimo būdas negarantuoja puikios fiksacijos, o tai dažnai sukelia diskomfortą kalbant ar valgant.
Dalinė plokštelė yra stabilesnė, nes tvirtinama prie sveikų ar protezuotų dantų.

teeth denture on top of blue shelf

Dantų plokštelė nėra ilgaamžis, tačiau gana paprastas ir patogus dantų protezavimo būdas.

Protezuoti dantys ar išimami protezai reikalauja kruopščios priežiūros ir higienos. Kad protezuoti dantys tarnautų ilgai mes rekomenduojame du kartus per metus atlikti profesionalią burnos higieną ir kartą per metus atvykti profilaktiškai pasitikrinti pas protezavusį gydytoją odontologą. Atlikus didelės apimties ar visos burnos protezavimą, rekomenduojame naktimis nešioti dantų apsauginę kapą.