Dantų šaknų kanalų gydymas

Danties šaknų kanalų gydymas vadinamas endodontologiniu gydymu. Dantį sudaro kietasis sluoksnis iš emalio ir dentino, o viduje yra danties minkštasis audinys – pulpa (nervas) Jei dantis pažeistas giliai ėduonies, po traumos, įskilęs, nulūžęs, netinkamai ar daug kartų gydytas, bakterijoms pasiekus pulpos audinius, prasideda uždegimas – pulpitas. Laiku nepradėjus gydymo, pulpos audinys miršta ir infekcija išplinta į kaulinį audinį. Susiformuoja pūlinys – pasireiškia viršūninis periodontitas, vėliau gali susiformuoti cista.

Priklausomai nuo uždegimo išplitimo, dantis gali būti jautrus karštam ir šaltam maistui, skausmingas kramtant ar liečiant, pacientą gali kankinti aštrus savaiminis skausmas,ypač vakare ar naktį, kartais net gali būti sunku nusakyti kuris dantis skauda. Uždegimui išplitus į kaulą, dantis gali atrodyti lyg pakeltas, skausmingas kramtant, skausmas maudžiantis, lokalus.

Kai kuriais atvejais endodontinio gydymo gali reikėti ir nesant jokių matomų danties pažeidimų ar nejaučiant simptomų. Infekcija iš lėto gali pažeisti nervą, nesukeldama skausmo, plisti per danties šaknį į aplinkinį kaulą ir jį ardyti. Toks procesas lėtinis. Diagnozuojamas rentgenologiniu tyrimu.

Dantų šaknų kanalų gydymo gali prireikti ir jau gydytiems dantims, esant nekokybiškai užsandarintiems kanalams, atsiradus antriniam ėduoniui, nekokybiškai vainiko konstrukcijai, ar dėl buvusio nekokybiško pirminio endodontinio gydymo.

Kaip gydomi danties šaknies kanalai?

  • Endodontinis gydymas atliekamas vieno ar kelių vizitų metu. Gydytojas odontologas pirmiausia atlieka apžiūrą, įvertina paciento nusiskundimus, padaro dantų rentgeno nuotrauką, tada nusprendžia, ar reikalingas endodontinis gydymas.

  • Gydomas dantis yra nuskausminamas, tada danties ertmė ir šaknų kanalai kruopščiai išvalomi specialias instrumentais, ertmė ir kanalai apdorojami cheminėmis medžiagomis, kanalai suformuojami ir plombuojami.

  • Esant jau išplitusiai infekcijai į aplink dantį esantį kaulą, dantis užpildomas vaistais. Vaistai dantyje paliekami bent savaitei. Pagal poreikį, juos gali tekti keisti keletą kartų, taigi gydymui gali prireikti kelių vizitų.

  • Jei infekcija neišplitusi ir nepažeidusi kaulo, danties kanalus galima iš karto užpildyti specialia medžiaga, kuri neleidžia iš naujo patekti infekcijai.

  • Užpildžius kanalus, dantis užplombuojamas arba protezuojamas vainikėliu.